Przejdź do treści

Wzorce projektowe – podstawa dobrego programisty!

Wzorzec projektowy w programowaniu kurs przykłady szkolenie

Wzorce projektowe to jedno z najważniejszych pojęć w programowaniu. Są to sprawdzone i ustandaryzowane rozwiązania, które pomagają w projektowaniu i wdrażaniu aplikacji. 

Wykorzystywanie wzorców projektowych podczas programowania, pozwala ułatwić proces tworzenia aplikacji oraz poprawić jej jakość.

Ich stosowanie daje szereg korzyści – łatwiejsze utrzymanie kodu, szybsza implementacja i większa elastyczność aplikacji. Zyskują one obecnie na znaczeniu, ponieważ coraz więcej firm stawia na skalowalność swoich aplikacji.

Dlatego kompetentny programista powinien wiedzieć jak one działają i jak ich używać. Z naszych doświadczeń wynika, że osoba, która zna wzorce projektowe, lepiej radzi sobie podczas procesów rekrutacyjnych i może się w ten sposób wyróżnić spośród kandydatów! Dlatego podczas nauki programowania koniecznie zwróć uwagę na ten temat!

Przykłady wzorców projektowych i ich zastosowania

Poniżej znajdziesz listę i opis pięciu najważniejszych wzorców projektowych:

Wzorzec Fabryki

Polega on na stworzeniu specjalnej klasy, która jest odpowiedzialna za tworzenie innych klas. Dzięki temu programista nie musi tworzyć nowych obiektów za każdym razem, gdy potrzebna jest nowa instancja.

Wzorzec Dekoratora

Pozwala na dodawanie nowych funkcjonalności do istniejącej klasy, bez zmieniania jej struktury. Dzięki temu rozwiązaniu, programista może dodać nowe funkcje do klasy, bez konieczności zmiany istniejącego kodu.

Wzorzec Obserwatora

Ten rodzaj pozwala na powiadamianie jednego lub wielu obiektów o zmianach w stanie innego obiektu. To rozwiązanie jest bardzo przydatne, gdy kilka elementów w aplikacji musi reagować na zmiany w innych elementach.

Wzorzec Singleton

W tym przypadku, wzorzec polega na stworzeniu wielu algorytmów i umieszczeniu ich w jednym miejscu. To rozwiązanie, pozwala programiście z łatwością wybrać odpowiedni algorytm do wykonania, zależnie od konkretnych wymagań.

Wzorzec Strategii

Ten rodzaj zapewnia, że istnieje tylko jedna instancja klasy i umożliwia dostęp do niej przez całą aplikację. Przydaje się, gdy chcemy zapewnić, że tylko jedna instancja danej klasy jest dostępna w danym momencie.

Chcesz nauczyć się programowania i wejść do IT? Zgłoś się na rekturację do naszego kursu!

Dlaczego warto stosować wzorce projektowe?

Poniżej znajdziesz listę i opis pięciu najważniejszych wzorców projektowych:

Po pierwsze - Ułatwiają projektowanie

Wzorce projektowe dają ci gotowe rozwiązania problemów, które pojawiają się w trakcie projektowania oprogramowania. Używanie ich pozwala uniknąć wielokrotnego rozwiązywania tych samych problemów, dzięki czemu możesz się skupić na tworzeniu unikalnych rozwiązań.

Po drugie - Poprawiają jakość kodu

Prowadzą one do powstania bardziej przejrzystego, czytelnego i elastycznego kodu. Pozwalają na uniknięcie pisania tych samych rzeczy wielokrotnie, co skutkuje niepotrzebnym kodem i tworzenia spójnej architektury.

Po trzecie - Ułatwiają utrzymanie kodu

Stosowanie wzorców projektowych może pomóc w utrzymaniu czytelnego i łatwego do zrozumienia kodu. Dzięki temu łatwiej jest wprowadzać zmiany i naprawiać błędy.

Po czwarte - Zwiększają elastyczność aplikacji

Pozwalają one na łatwe dodawanie, usuwanie i modyfikowanie funkcjonalności aplikacji. Stosując je sprawiamy, że aplikacja jest bardziej elastyczna i łatwiej dostosowuje się do zmieniających się wymagań.

Po piąte - Poprawiają wydajność

Dzięki nim możemy poprawić wydajność aplikacji, bo optymalizujemy kod i usuwamy niepotrzebne operacje, które zachodziłyby przez zbędne funkcje.

Po szóste - Pozwalają skalować

Wzorce projektowe pozwalają na łatwe skalowanie aplikacji. To sprawia, że możemy tworzyć złożone programy, które jednocześnie są łatwe w rozbudowywaniu.

Na co uważać przy stosowaniu wzorców projektowych?

Początkujący programiści mogą popełniać błędy w stosowaniu wzorców, dlatego warto poznać te, które zdarzają się najczęściej. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych błędów w kodzie.

Przede wszystkim, warto się zastanowić jakiego wzorca potrzebujesz. Wybór nieodpowiedniego rodzaju dla danego problemu, może spowodować, że po prostu nie osiągniesz zamierzonego celu. Drugim skutkiem może być skomplikowanie kodu, a przecież chodzi o uproszczenie go.

Drugim błędem jest zbyt częste ich stosowanie. Jeśli nie rozumiesz dobrze w jaki sposób je stosować, możesz niepotrzebnie skomplikować kod. Dlatego warto przemyśleć projekt przed zastosowaniem konkretnych rozwiązań, by uniknąć niepotrzebnych linijek kodu w programie.

Trzeci błąd, to niewłaściwa implementacja wzorca projektowego. Szczególnie junior deweloperzy są na to narażeni, ze względu na brak doświadczenia. Dlatego warto poprosić innego programistę z firmy, aby sprawdził Twój kod i wykrywać błędy odpowiednio wcześnie.

Aktualne trendy w projektowaniu oprogramowania - jaką rolę odgrywają wzorce projektowe?

Wraz z rozwojem technologii i potrzeb rynku, zmieniają się trendy w projektowaniu oprogramowania. Aktualnie mamy kilka głównych nurtów:

Agile i DevOps

Te rozwiązania są aktualnie bardzo popularne, ze względu na swoją elastyczność i zdolność do szybkiego dostarczania wartościowych produktów.

Cloud Computing

Chmura obliczeniowa, to kolejny trend, który w ostatnich latach jest niezwykle popularny. Projektowanie oprogramowania dla chmury wymaga specjalnego podejścia i uwzględnienia dodatkowych wymagań.

Sztuczna inteligencja / AI

Tematyka sztucznej inteligencji jest niezwykle pociągająca i medialna. Dlatego wiele osób podąża za tym trendem. AI i uczenie maszynowe (machine learning) dynamicznie się rozwijają. Projektowanie oprogramowania z ich wykorzystaniem wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

Mikrousługi

Architektura mikrousług, pozwala na szybsze projektowanie i dostarczanie aplikacji w chmurze. Pozwala tworzyć elastyczne rozwiązania dla klientów, dzięki czemu coraz bardziej zyskuje na popularności.

W każdym z tych trendów wzorce projektowe odgrywają kluczową rolę. Konieczne jest tam tworzenie takich rozwiązań, które będą elastyczne i skalowalne. Ponadto – tak jak już wielokrotnie wspomnieliśmy – ograniczają ilość kodu, dzięki czemu aplikacje działają szybciej i bardzo usprawniają działanie złożonych programów.

Każdy kompetentny programista powinien poznać i zrozumieć w jaki sposób używa się wzorców projektowych.

Chcesz mieć pracę, która każdego dnia Cię rozwija?

Czujesz, że w swojej pracy trafiłeś na szklany sufit – nie rozwijasz się i zarobki nie rosną? Jesteś ambitną osobą, która studiuje lub jest absolwentem studiów ścisłych albo inżynierskich?

Zmień branżę na IT! Naucz się programowania i znajdź pracę, która zaspokoi Twoją chęć rozwoju. Jesteś osobą inteligentną – nie pozwól, by Twój potencjał się marnował!

Zgłoś się na rekrutację do naszej szkoły programowania. Podczas niej nauczysz się podstaw programowania, które są uniwersalne dla każdego języka. Ocenimy Twoje predyspozycje do bycia programistą i złożymy Ci propozycję.

Nie przyjmujemy każdego. Tylko osoby, które pomyślnie przejdą rekrutację, mogą dołączyć do projektu “Przyszły Programista”. Ale jeśli się dostaniesz, otrzymasz wykształcenie na poziomie najlepszych uczelni informatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *