Przejdź do treści

Przebranżowienie na IT w 5 krokach – błędy i porady

jak się przebranżowić na it kurs programowania online

Mnóstwo osób po studiach nie jest zadowolonych ze swojej pracy i zarobków. Praca ich nie rozwija albo trafiają na szklany sufit i nie mogą więcej zarabiać. Jesteś w takiej sytuacji? Myślisz o zmianie branży na IT?

W tym artykule powiemy Ci, jak się przebranżowić na IT w 5 krokach. W ten sposób otrzymujesz uporządkowane wskazówki co robić, by sprawnie wejść do branży IT.

Niektóre są bardzo proste, ale nie lekceważ ich. Często proste odpowiedzi są tymi najlepszymi.

Krok 1 - Uwierz, że warto poświęcić rok, by korzystać z tego całe życie

Brzmi trywialnie? Mnóstwo osób, które skończyły studia zastanawia się, czy warto poświęcić kolejny rok nauki, by się przebranżowić. Jest to ogromna blokada, która nie pozwala im rozpocząć nauki programowania.

Dlatego przede wszystkim, gdy rozpoczynasz naukę, musisz uwierzyć w to, że warto poświęcić rok na naukę programowania. Możesz męczyć się w swojej pracy i nie wykorzystywać szans, które są przed Tobą.

Ale skoro tutaj jesteś, to oznacza, że Twoja praca i wykształcenie nie są tym, co chcesz robić. Skoro zastanawiasz się nad przebranżowieniem na IT, to znaczy, że czujesz, iż potrzebujesz zmiany, która poprawi Twoje życie.

Ludzi przeraża to, że “zmarnują” rok na naukę programowania. Ale jeśli tego nie zrobią, to czeka ich 30 lat w branży, która nie pozwala się rozwijać, jest męcząca i nie pozwala dużo zarabiać.

Lepiej się poddać i męczyć przez całe życie? A może zainwestować rok czasu i przeżyć życie tak, jak jak tylko zapragniesz?

Dlatego nastawienie, to pierwszy konieczny element, by przejść proces przebranżowienia na IT.

Krok 2 - Sprawdź swoje predyspozycje do bycia programistą

Nie każdy może zostać programistą. Najlepsze predyspozycje mają osoby, które studiują na kierunkach ścisłych lub inżynierskich albo są już absolwentami takich studiów.

Szkoły programowania (w tym nasza) oferują różne formy testu predyspozycji. Niektóre przeprowadzają prostą rozmowę, a inne mają krótki test.

Przykładowo u nas, w szkole programowania “Przyszły Programista”, testem predyspozycji jest rekrutacja. Ma ona kilka etapów – na początku analiza Twojego wykształcenia i zadania logiczne. Później 30-sto dniowa darmowa nauka programowania, która pokazuje nam, czy potrafisz myśleć jak programista i uczyć się programowania.

Po co szkoły sprawdzają Twoje predyspozycje? By nie zmarnować Twojego czasu i wskazać Ci najlepszy kierunek rozwoju. Pomagają Ci wybrać odpowiedni język programowania lub (tak jak u nas) proponują program nauki, który pomoże Ci zostać wszechstronnym programistą.

Dlatego warto skorzystać z takiego testu, by wiedzieć w jaki sposób najlepiej wejść do IT z Twoimi cechami i potrzebami.

Zgłoś się na rekrutację i przejdź test predyspozycji na programistę

Krok 3 - Oceń ile czasu możesz poświęcić na naukę programowania i jaką formę kursu wybrać

Popularną formą nauki programowania są tzw. bootcampy. Co to jest? Są to intensywne kursy, online lub stacjonarne, które wymagają zazwyczaj 8 godzin nauki dziennie w dni robocze lub tylko w weekendy. 

Odbywają się one na żywo, więc często ciężko jest to pogodzić z pracą zawodową czy studiami. Minusem tej formy jest to, że trzeba uczyć się programowania codziennie przez wiele godzin. Nawet jak trafisz na problem, to nie możesz sobie zrobić przerwy, odświeżyć głowy i wrócić do zadania.

Takie kursy mają wyznaczone konkretne godziny nauki i czas trwania całego szkolenia.

Druga opcja, to udział w kursach, które mają indywidualny tryb nauki. Przykładem jest tutaj nasza szkoła programowania “Przyszły Programista”.

Kiedy ocenisz, że możesz poświęcić na naukę np. 1-2 godziny dziennie, to wiesz ile czasu zajmie Ci przejście szkolenia. Szkoły programowania często pytają o Twoje możliwości czasowe i wprost mówią jak dużo czasu zajmie Ci nauka.

Ta forma ma swoje duże plusy. Możesz uczyć się wtedy, kiedy masz czas. Możesz pogodzić pracę czy studia z nauką programowania. Możesz zrobić sobie przerwę od nauki, jeśli tego potrzebujesz. Dzięki temu, przebranżowienie na IT, to nie rewolucja, a spokojna zmiana i poznawanie branży w zdrowy sposób.

Przykładowo, u nas, mentor opiekuje się Tobą i odpowiada na Twoje pytania indywidualnie, niezależnie jak szybko idzie Twoja nauka.

Dlatego koniecznie zastanów się czego potrzebujesz – czy szybkiego, intensywnego szkolenia… czy elastycznej formy nauki i możliwości pogodzenia tego z pracą. Dopiero na tej podstawie wybierz odpowiedni dla siebie kurs.

Krok 4 - Przygotuj się na spory wydatek - ale to inwestycja, która szybko się zwróci!

W 2023 roku kursy programowania kosztują od 15 do 20 tys. złotych. Nie ma się co oszukiwać – takie są realia na rynku.

Po pierwsze – musisz się na to przygotować, jeśli chcesz się uczyć programowania. Szkoły oferują rozłożenie płatności na raty, dlatego to nie musi być jednorazowy wydatek. Natomiast taką kwotę trzeba wydać, by sprawnie przebranżowić się na IT.

Po drugie – to jest inwestycja! To nie są pieniądze wyrzucone w błoto. Kiedy nauczysz się programowania i dostaniesz pracę, to szybko odzyskasz zainwestowane pieniądze z nawiązką.

Programista, po 2-3 latach w branży IT, zarabia już 8-10 tys. złotych na rękę. A z roku na rok pensja regularnie wzrasta. W porównaniu do zarobków w Twojej obecnej branży, nowe umiejętności dają Ci bardzo dobrą sytuację finansową.

Dlatego pamiętaj – to jest inwestycja, która szybko się zwróci. Ale tylko wtedy, gdy podejmiesz wysiłek i solidnie podejdziesz do nauki.

Krok 5 - Zacznij programować - tylko wtedy dowiesz się, czy to dla Ciebie

Paraliż decyzyjny, to największa przeszkoda rozwoju. Ciągle myślisz czy warto, czy może jednak odpuścić? W pewnym momencie trzeba przestać myśleć i przejść do działania.

Nie dowiesz się czy programowania jest dla Ciebie, dopóki nie zaczniesz programować. To jest tak bardzo proste!

Jest mnóstwo darmowych kursów, które wyjaśniają podstawy programowania. Skorzystaj z nich! Sprawdź czy rozumiesz to, o czym mówi nauczyciel. Spróbuj napisać parę linijek kodu i stworzyć pierwszy program. Zobacz czy to Ci się podoba.

Świetną opcją jest nasza rekrutacja. Nic za to nie płacisz, a uczysz się programowania za darmo przez miesiąc bez żadnych zobowiązań. Ponadto dostajesz feedback od nauczyciela programowania i od razu wiesz jak sobie radzisz.

Podejmij decyzję i spróbuj programowania. Wyznacz sobie czas – np. 2 miesiące – po jakim usiądziesz i zastanowisz się czy to dla Ciebie czy nie. Ocenisz czy potrafiłbyś przez wiele lat zajmować się tym każdego dnia w pracy po kilka godzin.

Wtedy podejmij decyzję – wchodzę w to lub odpuszczam. To najlepsza rada, jaką możemy Ci dać.

Spróbuj programowania za darmo w naszej szkole

Czujesz, że w swojej pracy trafiłeś na szklany sufit – nie rozwijasz się i zarobki nie rosną? Jesteś ambitną osobą, która studiuje lub jest absolwentem studiów ścisłych albo inżynierskich?

Zmień branżę na IT! Naucz się programowania i znajdź pracę, która zaspokoi Twoją chęć rozwoju. Jesteś osobą inteligentną – nie pozwól, by Twój potencjał się marnował!

Zgłoś się na niezobowiązującą rekrutację do naszej szkoły programowania. Podczas niej nauczysz się podstaw programowania, które są uniwersalne dla każdego języka. Ocenimy Twoje predyspozycje do bycia programistą i złożymy Ci propozycję. Przez miesiąc uczysz się za darmo!

Nie przyjmujemy każdego. Tylko osoby, które pomyślnie przejdą rekrutację, mogą dołączyć do projektu “Przyszły Programista”. Ale jeśli się dostaniesz, otrzymasz wykształcenie na poziomie najlepszych uczelni informatycznych.

[forminator_form id="1536"]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *